Najważniejsze cechy systemu Yamaha MusicCast

Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju nowe technologie spotykane w świecie audio szybko zyskują zwolenników. Rzecz jasna nie każda z innowacji przyjmuje się tak samo dobrze, jednakże co do zasady konsumenci są otwarci na wszystko, co świeże i inne. Przykładem ogromnego sukcesu w tym kontekście są wszelkiego rodzaju systemy audio multiroom. Posiadają one wiele możliwości, a przede wszystkim są szalenie elastyczne. Mając w swoim domu takie rozwiązanie, można cieszyć się muzyką z różnych źródeł w tym samym czasie. Każdy z domowników wybiera, czego chce słuchać i jest w tym względzie niezależny od wszystkich pozostałych.

Producentów takich systemów jest wielu, a niektóre zyskały status niepodważalnych liderów. Jeśli chodzi o segment audio multiroom, Yamaha MusicCast to aktualnie jeden z bardziej zaawansowanych produktów. Posiada wysoko oceniane cechy technologiczne związane z jakością dźwięku, stabilnością sygnału czy łatwością sterowania i konfiguracji. Japońscy inżynierowie zadbali o to, ażeby użytkownicy mieli w tym aspekcie jak największy komfort. Kluczową cechą multiroomu od Yamahy jest to, że opiera się on na bezprzewodowym przesyle danych. Oznacza to, że wszystkie głośniki w systemie komunikują się z główną jednostką drogą radiową.

Takie rozwiązanie ma zasadniczy atut – mniej kabli, co w dobie bezprzewodowych rozwiązań jest świetną okolicznością. Radiowo, czyli wygodnie System MusicCast obsługuje dwa najczęściej wykorzystywane dziś standardy radiowe, jeśli chodzi o strumieniowanie muzyki – Bluetooth oraz AirPlay. Ten drugi jest oczywiście bardzo ściśle związany z firmą Apple, ale też użytkowników iPhoneów czy iPadów jest wokół nas naprawdę wielu. Dlatego bez względu na to, czy ktoś używa smartfona z iOS czy z Androidem jest w stanie sparować go z systemem i wykorzystywać do sterowania parametrami czy odtwarzaną muzyką. Aplikacja mobilna MusicCast Controller może być instalowana na urządzeniach przenośnych i daje ogromne możliwości. Jest też systematycznie aktualizowana dla najlepszego działania.

Systemy multiroom z założenia nie stwarzają barier użytkownikom, jeśli chodzi o rozlokowanie i konfigurowanie całego układu głośników. Yamaha MusicCast jest pod tym względem absolutnym liderem, co jest warte podkreślenia. Za pomocą tych rozwiązań można stworzyć własny system nagłośnienia stereo, a także bardziej zaawansowane konfiguracje. Bez trudu da się zbudować spersonalizowane kino domowe. Pozwalają na to wbudowane w japoński system funkcjonalności – MusicCast Surround oraz MusicCast Stereo. Są one uwzględniane także w aktualnym oprogramowaniu dedykowanemu do zarządzania instalacją.