Jak dobry kabel HDMI wpływa na jakość obrazu i dźwięku?

Żyjemy w czasach, w których filmy i telewizja są coraz powszechniej oglądane w wysokiej rozdzielczości. Swego czasu techniczną rewolucją było klasyczne HD, potem pojawiła się rozdzielczość full HD, a za nią długo wyczekiwana 4K. Właśnie ta ostatnia stała się dziś normą i telewizorów obsługujących ją jest na rynku coraz więcej. Dość powiedzieć, że w wielu sytuacjach są to urządzenia relatywnie tanie.

Tym samym technologia, która do pewnego momentu wydawać się mogła czymś ekskluzywnym raptem spowszedniała. Oznacza to, że można stawiać na rozwiązania multimedialne z naprawdę wysokiej półki i nie wydawać na to sporych pieniędzy. Jak w każdej kwestii, tak i tu liczą się niuanse techniczne. Jeśli przy nich jesteśmy, to z całą pewnością trzeba mieć na uwadze przewody.

Oglądanie filmów czy telewizji w cyfrowym formacie wymaga zastosowania kabli, które są w stanie go obsłużyć. Kluczową rolę od lat odgrywa tu HDMI. Kabel ten pojawia się w kilku wariantach. Oprócz wtyczki oraz gniazd w standardowym rozmiarze występują również złącza mini oraz micro HDMI.

Są one wykorzystywane w przypadku takich urządzeń jak tablety, TV boksy czy niektóre modele kamer. Posiadają mniejsze rozmiary, ale oferują wszystkie możliwości „normalnego” HDMI. Im wyższe rozdzielczości, tym większe znaczenie dobrych kabli HDMI W takich sytuacjach podłączenie tabletu do telewizora będzie wymagało skorzystania z odpowiedniego przewodu lub sięgnięcia po przejściówkę. Tu musi pojawić się pytanie o jakość kabli – na ile ma ona wpływ na klasę obrazu i dźwięku? Do pewnego momentu nie ma to większego znaczenia.

Jeśli mamy mniej zaawansowany technicznie telewizor i chcemy na przykład podłączyć do niego urządzenie z kategorii TV box (zwane czasami Android box) to standardowy, budżetowy przewód sprawdzi się w stu procentach. Co innego, gdy celujemy w coś więcej i zamierzamy „zaszaleć” z jakością tego, co na ekranie i w głośnikach. Jeżeli chcemy skompletować w pełni efektywne kino domowe i bardzo zależy nam na dostarczeniu sobie optymalnych wrażeń z odsłuchu ścieżki dźwiękowej oraz pełnego detali obrazu, lepiej jest zainwestować w nieco droższe przyłącza. Istnieją świetnej klasy przewody HDMI dedykowane obsłudze rozdzielczości 4K oraz wyższych.

Posiadają one istotne cechy konstrukcyjne, jak na przykład pozłacane wtyki. Ma to pewien wpływ na jakość sygnału oraz jego stabilność. Liczą się też żyły ukryte pod otuliną kabla – na ile będą bazowały na zaawansowanych technologiach gwarantujących pełną przepustowość.