Dlaczego przewód optyczny nie powinien być za długi?

Dość szybko stało się jasne, że kable optyczne, określane także jako kable toslink, stały się cenną alternatywą dla przewodów HDMI. Różnią się one przede wszystkim wyższą jakością skompresowanego sygnału. Doceniają to przede wszystkim te osoby, którym zależy na doskonałym dźwięku. Przewody tego typu bazują na przesyle sygnału cyfrowego, aczkolwiek wykorzystują w tym celu światłowód, co jest nieco inną „półką” technologiczną. W zależności od tego, jaki model kabla zostanie wybrany żyły ukryte pod otuliną mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Pierwsze zapewniają jeszcze lepszą stabilność sygnału, ale są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Jednakże przy odpowiednim zabezpieczeniu przewodów nie powinno to być kłopotliwe. Melomani i audiofile bardzo szanują kable optyczne i zapewne będą z nich korzystać zawsze wtedy, gdy jest ku temu sposobność i gdy istnieje techniczna możliwość w tym zakresie. Rozwiązania tego rodzaju mają jednak pewne ograniczenia, na które trzeba zwrócić uwagę. Nie zawsze bowiem kable optyczne będą nam zapewniać tak wysoką jakość sygnału. Pewne zmienne mają tu znaczenie. Na pewno trzeba wskazać na pasmo przenoszenia.

Klasowe przewody mają je w granicach 9-11 MHz. Im wartość ta jest wyższa, z tym lepszych tworzyw wykonano kable. Dlatego trzeba przyglądać się temu parametrowi z uwagą. Co oprócz tego? Długość kabli optycznych jest ważna Z pewnością bardzo ważną kwestią jest długość kabla, który zostanie przez nas wykorzystany. Zdecydowanie trzeba zadbać o to, aby przewód był możliwie najkrótszy. To bardzo istotna kwestia, ponieważ kabel zbyt długi nie zapewni jakości sygnału, która będzie w pełni zadowalająca.

Ogólnie wskazuje się, że nie powinien on być dłuższy niż 5-10 metrów, przy czym im krótszy będzie, tym lepiej. W niektórych źródłach znaleźć można informację, że maksymalna długość przewodów dla stabilnego połączenia nie powinna wynosić więcej niż 30 metrów. Z punktu widzenia przewodu optycznego jest to z całą pewnością zbyt wiele. Jeśli chodzi o marki i producentów przewodów tego rodzaju, wybór jest spory. Na rynku cały czas pojawiają się nowi gracze, więc bez większych problemów uda się znaleźć przewody odpowiadające potrzebom. Na pewno dokonując wyboru należy zwracać uwagę na kwestie mające związek z parametrami, o których była mowa powyżej.

Odpowiednia długość, rekomendowane pasmo przenoszenia i materiał, z którego wykonano żyły w przewodzie – to decyduje o tym, czy będziemy zadowoleni z jakości transmisji cyfrowego sygnału.