Czy składając kino domowe musimy kupować wszystko jednego producenta?

Rozwiązania z zakresu home cinema cieszą się coraz większym uznaniem na polskim i światowym rynku. Jednocześnie mamy do czynienia z ogromnym wręcz zróżnicowaniem, gdy chodzi o sprzęt tego rodzaju. Posiada on wiele odmiennych cech technicznych, które mają wpływ na jakość obrazu i dźwięku. Ten ostatni ma często szczególne znaczenie, ponieważ niektóre filmy odtwarzane z plików cyfrowych, a także z płyt DVD i zwłaszcza Blu-ray posiadają ścieżki audio zapisane w specjalnych formatach. Nie bez powodu są one określane mianem „kinowych”, ponieważ dokładnie te same lub bardzo zbliżone są stosowane w dużych, profesjonalnych salach w multipleksach czy kinach studyjnych. Jeśli mamy tego świadomość, powinniśmy docenić to wszystko, co daje nam kino domowe. Istnieją dwa trendy, jeśli chodzi o kina domowe.

Jedni konsumenci decydują się na rozwiązania w postaci gotowych zestawów. Ma to ten walor, że pochłania zdecydowanie mniejsze środki finansowe. Minusem jest to, że gotowy zestaw może być dość limitowany pod względem opcji konfiguracji, a jakość znajdujących się w nim głośników bywa, oględnie mówiąc, różna. Dlatego „gotowiec” to z reguły mniej intensywne doznania. A to już bywa zasadniczym problemem dla odbiorców. Ci mający większe wymagania i podchodzący do kina domowego z pozycji audiofilskich, będą kompletować zestaw we własnym zakresie. Czy marka sprzętu ma zasadnicze znaczenie? Samodzielnie skompilowane kina domowe są bardziej spersonalizowane i jeśli wszystko odbywa się z głową, jakość audio i wideo będzie zdecydowanie wyższa.

W tym kontekście istotne jest, aby zdecydować się na odpowiedni amplituner AV, ewentualnie dobrej klasy odtwarzacz, który zostanie podpięty do posiadanego systemu hi-fi. Generalnie jest to najprostsza opcja, jeśli mamy już zasadniczą część sprzętu, a chcemy cieszyć się walorami kina domowego. Jeżeli posiadane urządzenia obsługują odpowiednie kodeki i formaty, więcej inwestycji nie będzie nam już potrzebnych. Trzeba o tym wszystkim pamiętać, aby skompilować kino domowe ekonomicznie i rozsądnie. Czy jeśli tworzymy od podstaw własny zestaw, to wszystkie urządzenia wchodzące w jego skład muszą pochodzić od jego producenta? Takie pytanie pojawia się w dyskusjach dość często. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością taka opcja jest dobra, jeśli w ramach produktów danej marki funkcjonują specyficzne technologie i jedynie skorzystanie z obsługujących je elementów da pożądane przez użytkownika rezultaty.

Jeśli takie ograniczenia nie występują, a ktoś nie ma problemu z tym, że w skład kina domowego wejdą sprzęty z odmiennym logo, żadnego wymogu nie ma. Wówczas można skompletować kino tak, aby po prostu działało jak trzeba.