Co to są interkonekty i do czego służą?

Sprzęt muzyczny czy kino domowe mają to do siebie, że mają stałą tendencję do rozrostu. Zwłaszcza entuzjaści dobrego brzmienia dążą do tego, aby systematycznie rozbudowywać posiadane systemy. Ma to swoje negatywne i pozytywne strony. Zwiększają się możliwości posiadanego zestawu, z drugiej przybywa elementów, które mogą się ze sobą „kłócić” lub ulec awarii. Jednakże dla audiofila z reguły nie istnieje coś takiego jak prosta konfiguracja audio.

Zamiast niej stosuje się z reguły określone rozwiązania sprzętowe, których jest więcej aniżeli mniej. Poza tak kluczowymi elementami jak amplitunery czy odtwarzacze CD niezbędne jest także adekwatne okablowanie. W praktyce ma ono spore znaczenie dla efektów, które uda się uzyskać. Aby z głośników czy słuchawek zawsze płynęło czyste, pełne przestrzeni brzmienie, należy zdecydować się na odpowiednie przewody. Zaliczają się do nich interkonekty.

To dość szerokie pojęcie obejmujące przynajmniej dwa typy przewodów audio – RCA oraz kable koaksjalne. Istnieją interkonekty pracujące w trybie analogowym, jak również cyfrowym. Więcej zwolenników z reguły mają te pierwsze. Są to kable relatywnie tanie, a ich dobór nie powinien sprawić większych problemów. Zdaniem wielu doświadczonych użytkowników wpływ wykorzystywanych interkonektów na jakość odsłuchiwanego dźwięku jest generalnie dość mocno ograniczony.

Nie oznacza to jednak, że można się nimi w ogóle nie przejmować. Interkonekty – bardzo przydatne, ale nie w każdej sytuacji Z uwagi na analogowy charakter i wynikającą z tego prostą budowę przewodów ryzyko występowania problemów jakościowych, a także zakłóceń w czasie transmisji jest relatywnie niskie. Warto w tym kontekście decydować się na interkonekty jakie niekoniecznie zaliczają się do najdroższych. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na inne elementy czy akcesoria. Poważniejszym wyzwaniem w tym kontekście są przewody cyfrowe, w tym dedykowane głównie kinom domowym kable HDMI.

Tu już klasa producentów oraz ceny mają większe przełożenie na to, co będziemy oglądać i rzecz jasna słuchać. Bywa, że w przypadku niektórych urządzeń zastosowanie połączeń na bazie interkonektów nie będzie właściwe. Stanie się tak na przykład wówczas, kiedy będziemy chcieli podłączyć gramofon do przedwzmacniacza lub wzmacniacz do zestawu głośnikowego. Osoby z mniejszym doświadczeniem i co za tym idzie nieco mniejszą wiedzą nie powinny kluczyć. Wszelkie wątpliwości rozwieją kompetentni sprzedawcy sprzętu muzycznego.

Porad w tym zakresie szukać można także w sieci. Fora dyskusyjne oraz specjalistyczne portale stoją otworem.