Co daje pozłacany wtyk kabla HDMI?

Rozwiązania wysokiej klasy w zakresie związanym z przewodami zwykle wiążą się z wyższymi cenami. Tanie kable mogą jednak w wielu sytuacjach spisać się równie dobrze i nie ma w tym nic dziwnego. Dotyczy to w jednakowym stopniu okablowania służącego do transmisji sygnału audio, jak i wideo. Istnieje też specjalny typ przewodu, który obsługuje znakomicie jedno i drugie. HDMI stał się standardem i tak naprawdę ten rodzaj kabla może być z powodzeniem użytkowany w bardzo różnych sytuacjach.

Można połączyć nim telewizor z odtwarzaczem DVD lub Blu-ray, urządzeniem klasy TV box czy konsolą do gier. Opcji jest naprawdę wiele. Tu pojawia się pytanie o jakość przewodów oraz konkretne techniczne możliwości, które one oferują. Kabel solidnej, szanowanej marki wydaje się zawsze lepszym wyborem, jednakże znani producenci kierują na rynek modele budżetowe. W większości przypadków są one całkowicie wystarczające, zwłaszcza gdy w grę wchodzi oglądanie materiałów w nieco niższych rozdzielczościach (klasyczne HD czy full HD) oraz gdy długość stosowanych kabli nie jest zbyt duża.

Jednakże są rozwiązania wymagające nieco innych połączeń. Wówczas przewody HDMI z pozłacanymi wtykami lub wykonane ze złota w całości mogą być zdecydowanie lepszą opcją. W sprzedaży rynkowej jest ich na tyle dużo, że z łatwością uda się znaleźć odpowiedni wariant. Kiedy złoto rzeczywiście się przydaje Co tak naprawdę daje złoto? Zdaniem specjalistów nie wpływa ono w sposób zasadniczy na sam zakres transmitowanego sygnału, jednakże w stanach ryzyka występowania zakłóceń okazuje się kołem ratunkowym. Niweluje bowiem występowanie artefaktów, szczególnie gdy potrzebny jest dłuższy przewód.

Przy sygnale w wysokiej rozdzielczości, gdzie w grę wchodzi na przykład 4K lub więcej, rośnie ryzyko pojawiania się błędnych pikseli. Telewizory nie zawsze są w stanie je efektywnie korygować. Kable ze złotymi elementami znacząco redukują to zjawisko. Jest to bez wątpienia istotny argument na ich rzecz – i trudno ten fakt zignorować. Zasadniczym plusem stosowania kabli ze złota jest lepsze ekranowanie, co w sposób „automatyczny” przekłada się na lepszą stabilność sygnału i mniejsze ryzyko problemów, zwłaszcza gdy przewód musi być dłuższy.

Jeśli więc wiemy, że z uwagi na rozstaw elementów systemu audio czy kina domowego będziemy potrzebować dłuższego przewodu, HDMI z pozłacanym wtykiem lub złotymi żyłami to zdecydowanie korzystniejszy ruch. Warto zdecydować się w tym momencie na akcesorium droższe, jednakże mogące się znacznie lepiej sprawdzić w tych konkretnych warunkach.