5 zalet internetowych radiów

Mamy czasy, w których praktycznie wszystko można znaleźć w internecie. Nie inaczej jest ze stacjami radiowymi. Tu sytuacja jest dość zróżnicowana i warto wyjaśnić pewne niuanse, aby dobrze rozumieć, na czym polega zjawisko radia online jako całości. Otóż w sieci emitowane są na żywo sygnały wielu rozgłośni radiowych, których możemy słuchać również za pośrednictwem radioodbiorników.

Są to stacje z całego świata, nierzadko również lokalne. Internet pozwala więc odwołać się do zasobów mediów, które na co dzień nie są dla nas osiągalne – bo na przykład będąc w Poznaniu nie jesteśmy w stanie „złapać” radia nadającego na terenie Wrocławia czy Warszawy. Zupełnie inną sferą są rozgłośnie nadające typowo w sieci. W ich przypadku mamy do czynienia z sygnałem, który jest strumieniowany online i można go odsłuchać na przykład za pomocą specjalnego sprzętu, czyli radia WiFi.

Nawiązuje ono połączenie z internetem i pozwala swobodnie przełączać się pomiędzy rozgłośniami nadającymi na całym świecie. Dziś istnieją w tym zakresie ogromne możliwości, dlatego coraz więcej osób korzysta z takich funkcji, dzięki czemu nie trzeba martwić się o geograficzne limity. Wystarczy jedynie internet i urządzenie, które można podłączyć do swojego hi-fi i strumieniować rozgłośnie sieciowe na przykład w ramach audio multiroom w domu. Najważniejsze zalety radia internetowego Jakie są najważniejsze walory szeroko rozumianego radia internetowego? Spokojnie da się wymienić 5 najważniejszych zalet takich rozwiązań.

Po pierwsze trzeba tu wskazać elastyczność, po drugie brak limitów lokalizacyjnych, po trzecie prostotę działania. Po czwarte wysoką jakość dźwięku i po piąte coraz lepszą dostępność odpowiedniego sprzętu. Miejmy też na uwadze, że wielu rozgłośni dostępnych w sieci możemy słuchać bez żadnych dedykowanych urządzeń. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę.

Niektóre całodobowe rozgłośnie online są streamowane nawet w serwisie YouTube. Z technicznego punktu widzenia internetowe radio może produkować w zasadzie każdy z nas – wystarczy do tego stosunkowo tani sprzęt oraz aktywne łącze. Radio internetowe zyskuje stopniowo na popularności i można pod tym względem spotykać kolejne innowacje. Ogromnym walorem takiego rozwiązania jest to, że w sieci nadają stacje emitujące krańcowo odmienną muzykę.

W ramach konwencjonalnego radia nie możemy liczyć na taką daleko idącą różnorodność, co wynika chociażby z różnych branżowych ograniczeń. Niezależne rozgłośnie online są realną alternatywą dla radiowego mainstreamu. Poza tym oferują zdecydowanie wyższą jakość dźwięku, zwłaszcza gdy posiadamy dedykowany sprzęt do odbioru takich mediów.